Zagadki są częścią zadań z matematyki. Poniższe przykłady są małymi, drobnymi zagadkami z matematyki i logiki dla dzieci mającymi na celu pobudzić dziecięcy umysł i uruchomić wyobraźnię. Do ich rozwiązania nie potrzeba tutaj żadnych wzorów i wyliczeń, a odpowiedzi nie będą stwarzać problemu. Wystarczy po prostu myślenie abstrakcyjne, lateralne, nieszablonowe.
Znakomitą większość z tych przykładowych zagadek daję swoim uczniom na lekcjach matematyki w Eurece. Traktujemy je jako miły przerywnik na lekcjach matematyki. Takie zagadki daję również jako przykład do zagadnienia matematycznego, które akurat przerabiamy.
Staram się tak dobierać zagadki aby były w miarę bliskie sytuacjom wziętym z życia. Uważam, że wówczas dziecko chętniej pozwoli się wciągnąć w wir poznawania matematyki, jej reguł i zacznie się nią bawić. Dzięki temu jeszcze lepiej zobaczy, że matematyka jest wszędzie wokół nas i w każdej dziedzinie życia jest przydatna. Lekcja dzięki temu staje się przyjemniejsza, bardziej angażuje uczniów i wyzwala w dziecku chęć udzielania się na lekcji.
Mam nadzieję, że będzie to ciekawa inspiracja dla rodziców jak razem można pobawić się w zagadki z dzieckiem.
A jeśli to za mało to zapraszam na grę terenową w podchody dla dzieci, którą drukuje się samemu z przygotowanego przeze mnie PDF.
Zapraszam do wspólnej zabawy.
Sześciu chłopców dostało worek z sześcioma batonikami. Podzielili się tak, że każdy dostał po jednym, a jednak na koniec i tak jeden batonik został w worku?
Jak to się stało?
Idziesz przez las – teraz jest czas na zbieranie grzybów. Jednak szybko zapada zmrok. Okazuje się, że już jest ciemno, a Ty wychodzisz na polankę, na której stoi mały domek.
Wchodzisz do środka – niestety prądu nie ma w domku ale poświata Księżyca oświetla jego wnętrze i widzisz w nim kominek z drewnem, lampę naftową i świecę. Na szczęście masz w kieszeni ostatnią zapałkę…
Pytanie: Co zapalasz najpierw?
Jesteś w gospodarstwie wiejskim na wsi, leżysz sobie na trawie i widzisz, że w twoją stronę idą gąski jedna za drugą.
Pytanie: Ile idzie gąsek?
Sezon truskawkowy trwa w najlepsze. 🍓
Zrobiliśmy pyszny tort 🍰 z siedmioma truskawkami na wierzchu. Należy go teraz podzielić tylko trzema prostymi cięciami na 7 kawałków tak, aby na każdym kawałku była jedna cała truskawka.
Dzieciaki na zajęciach w Eurece dały radę – do rozwiązania zagadki bardzo przydatne okazały się patyczki do szaszłyków.
Sezon na truskawki miną, teraz czas na czekoladę. Dlatego teraz będziemy dzielić tort czekoladowy.
Tym razem tort trzeba podzielić tylko trzema cięciami aż na 8 równych części.
Z tym zadaniem dzieciaki w Eurece miały więcej kłopotu. Ale się udało, dały radę. Do tej zagadki też mogą się przydać patyczki do szaszłyków.
A Wy, dacie radę?
– Co tak syczy?
– O już przestało!
(Jest to kawałek dialogu – czyjego?) – Rossmówki Ross + Fronczewski.
Pytanie do zagadki: Jaka jest ukryta liczba pod słowem WĄŻ oraz jaka pod SSS?
Oczywiście różne litery to różne cyfry.
Są dwa rozwiązania, jak znajdziecie drugie to napiszcie je proszę w komentarzach na dole strony. A ja potwierdzę. 🙂
Odpowiedź:
Rysunek może wyszedł mi trochę nieudolnie ale mam nadzieję, że widać na nim dwa pionowe cięcia na ćwiartki z góry i jedno cięcie poziome w poprzek tortu. To daje nam w sumie 8 kawałków przepysznego tortu czekoladowego.
Odpowiedź jest na obrazku.
Są dwa rozwiązania dla tego równania z wężem. Jak znajdziecie drugie to napiszcie je proszę w komentarzach na dole strony. A ja potwierdzę. 🙂
Jeśli Ci się spodobało, to kliknij proszę w serduszko u góry przy tytule strony i daj znać w komentarzach poniżej. Później zapraszam do wpisu z kolejnymi zagadkami. 🙂 Miłej zabawy! →
A gdyby to było za mało dla Ciebie to zapraszam na grę terenową w podchody dla dzieci mojego autorstwa, którą drukuje się samemu z przygotowanego przeze mnie PDF.
2 Komentarze
296
296
+ 296
________
888
Świetnie! Pozdrawiam Cię Davidzie.