Róże są czerwone, a niezapominajki niebieskie?
Nie dla każdego… . Gorąco Ci w czarnym ubraniu? Ciekawe dlaczego?
Jest upalny weekend i mówię Maćkowi, żeby ubrał biały lub jasny podkoszulek, a nie czarny. Maciek pyta: „Dlaczego w czarnym ma mi być cieplej niż w białym podkoszulku?” No właśnie, dlaczego jest Ci bardziej gorąco w czarnym ubraniu niż w jasnym lub białym?
Ale od początku. Zacznijmy od róży. Jak się okazuje barwy to nie tylko kwestia estetyczna i artystyczna ale i fizyczna. Dla fizyka barwa jest odczuciem powstającym w oku obserwatora. Czerwona róża WYDAJE SIĘ czerwona – ale dla np. daltonistów róża już nie jest czerwona!
Może z tego wynikają również różnice postrzegania kolorów przez kobiety i mężczyzn. Z pewnego, brzydkiego dowcipu wynika, że mężczyźni znają tylko 4 kolory. 🙂
Barwa światła zależy od jego częstotliwości. To, jakiego koloru jest dany obiekt zależy od tego, jakie promienie świetlne pochłania, a jakie odbija.
Przykładowo czerwona róża jest czerwona ponieważ odbija czerwone światło, a pochłania każde inne. Jeżeli oświetlimy różę światłem zielonym to będzie się wydawać czarna. Pochłonie wtedy światło zielone, w którym nie ma barwy czerwonej, którą mogłaby odbić.
To doświadczenie można przeprowadzić w domu albo zamalowując na zielono latarkę, lub oświetlając różę przez zieloną folię. W czasie wakacji wrócę do cyklu eksperymentów i nakręcimy to z Maćkiem.
Ponieważ kolor biały powstaje z wymieszania wszystkich pozostałych kolorów, to białe przedmioty odbijają światło każdego koloru. Natomiast czarne przedmioty pochłaniają światło każdego koloru, niczego nie odbijając.
Światło możemy porównać do fal morskich więc tak jak one, światło przenosi energię. Jeżeli światło jest pochłonięte przez jakiś przedmiot, to energia jaką niesie jest również pochłonięta i powoduje ogrzanie tego przedmiotu.
Dlatego czarne powierzchnie, które pochłaniają światło we wszystkich kolorach, a nie są źródłem żadnej fali, nagrzewają się bardzo szybko. Coś co pochłania wszystko nic nie oddając będzie miało wyższą temperaturę niż przedmioty białe, które odbijają światło każdego koloru.
Z tego wynika, że latem poczujemy się chłodniej w białym ubraniu niż w czarnym. Również czarny samochód nagrzeje się w słońcu szybciej niż biały lub srebrny.
Tu wspomnę jeszcze jeden prosty eksperyment, który możecie zrobić z dzieckiem. Bierzemy dwa pudełka – jedno białe, drugie owijamy czarnym papierem. Wkładamy do środka termometry i wystawiamy na słońce. Po godzinie sprawdzamy temperaturę.
Daj znać jeżeli Ci się podobało. Dziękuję.
A jeśli chcesz być na bieżąco to zachęcam do zapisania się do mojego newslettera. Żadnych spamów, tylko informacje o nowych wpisach. Szukaj poniżej. Zapraszam!