Ciekawe dlaczego… niedźwiedzie polarne nie polują na pingwiny?

Ciekawe dlaczego… czarne przedmioty szybciej nagrzewają się niż białe?
19/05/2019
Ruchome zapałki, ciśnieni turgorowe, efekt kapilarny
„Eksperyment na weekend” #8 – Ruchome, żywe zapałki
01/06/2019
Wszystkie

Ciekawe dlaczego… niedźwiedzie polarne nie polują na pingwiny?

Jakiego koloru jest futro niedźwiedzia polarnego?

Czy niedźwiedź polarny poluje na pingwiny? Jakiego koloru jest futro i skóra niedźwiedzia polarnego? Co jedzą niedźwiedzie polarne?

Maciek czytał niedawno „Anaruka chłopca z Grenlandii” jako lekturę szkolną i zainteresowany przeglądał książkę z ciekawostkami o zwierzętach polarnych. Natknął się na pytanie co jedzą niedźwiedzie polarne i czy niedźwiedzie polarne polują na pingwiny oraz dlaczego futro niedźwiedzia polarnego jest białe?

PIERWSZE SKOJARZENIE – OCZYWIŚCIE TAK.

Czy niedźwiedzie polarne polują na pingwiny?

Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Przecież i jedne i drugie żyją na biegunach! A tu niespodzianka! Niedźwiedzie polarne (Ursus Maritimus) żyją w okolicach bieguna północnego w Arktyce, a pingwiny wokół bieguna południowego, na Antarktydzie. Nigdy więc się nie spotykają – chyba że w zoo. 🙂

Czym żywi się niedźwiedź polarny?

Głównym pożywieniem niedźwiedzi polarnych są foki ale polują także na ptaki, zające, gryzonie, skorupiaki, kraby, ryby czy młode morsy, bo przed dużymi osobnikami jednak nawet misie polarne czują respekt. Niedźwiedzie polarne polują również na renifery. Jak widać niedźwiedzie polarne żywią się przede wszystkim mięsem. Taka dieta niedźwiedzi polarnych wynika z dostępności pożywienia w ich naturalnym środowisku gdzie trudny jest dostęp do roślinności. Niesamowite więc jest to, że biegun południowy z pingwinami (fokami również) i dużo większymi zasobami żywności niż północny, nie został zasiedlony przez niedźwiedzie.

Różnice między biegunami.

Być może wynika to z faktu, że biegun północny jest w rzeczywistości zamarzniętym oceanem otoczonym kontynentami, a biegun południowy jest kontynentem otoczonym przez oceany.

Biegun południowy jest znacznie zimniejszy niż biegun północny. Temperatura na południu jest tak niska, że ​​w niektórych miejscach śnieg nigdy się nie topi. Średnia temp. na biegunie południowym wynosi -58st. zimą, a -12st. latem. Na północy jest -43st. zimą i 0st. latem.

Ponadto okolice bieguna południowego nigdy nie miały rdzennych mieszkańców, a na północy odnaleźli sposób na przeżycie Innuici.

Jakiego koloru jest skóra i futro niedźwiedzia polarnego?

Szukając informacji o biegunach i niedźwiedziach, natknęłam się na bardzo ciekawą informację.

Okazuje się, że niedźwiedź polarny ma czarną skórę. Jak wiemy kolor czarny dużo więcej pochłania ciepła, w tym przypadku z promieni słonecznych. Dzięki temu jego ciało może być lepiej ogrzane. Skóra niedźwiedzia polarnego pokryta jest grubym, przezroczystym futrem. Tak, tak, przezroczystym, nie białym. Wydaje się, że futro niedźwiedzia polarnego jest białe ponieważ promienie słońca odbijają się od niego i stąd ten biały kolor. Jest to doskonały kamuflaż w zimowej, arktycznej scenerii. Jednak wraz z wiekiem jego futro żółknie. Pisałam kiedyś o śniegu, który jest przezroczysty, ale kiedy go zetrzemy na tarce to będzie biały. Jak wspomniałam niedźwiedź polarny ma grube, gęste futro. Składa się ono z tysięcy pustych w środku, wypełnionych powietrzem i nie przepuszczających wody włosów aby chronić go przed zimnem.

Tak przygotowane futro niedźwiedzia polarnego do walki z wielkimi mrozami Arktyki jest niesamowicie ciepłe. Wspaniale ogranicza emitowanie ciepła z organizmu. Można je porównać do małej szklarni, która zamienia pobrane światło słoneczne na ciepło, które jest pochłaniane przez czarną skórę niedźwiedzia. Oczywiście w ochronie przed bardzo dużymi mrozami sięgającymi do -40 st. C pomaga niedźwiedziowi polarnemu również bardzo gruba nawet 12 cm warstwa sadła pod skórą.

Czy niedźwiedziom polarnym w zoo jest za gorąco?

Niedźwiedzie polarne są przystosowane do bardzo niskich temperatur dlatego już w temperaturze wyższej niż 10° C zaczynają się mocno przegrzewać. Być może dlatego niedźwiedź polarny jako jedyny ssak w Arktyce na czas arktycznego lata nie zmienia koloru swojego futra na ciemniejsze. Ciemne futro jeszcze bardziej pochłaniałoby ciepło słoneczne i nagrzewało ciało zwierzęcia.

W zoo jest dużo cieplej niż w ich naturalnym środowisku. Okazuje się, że w wilgotnych i ciepłych warunkach na włosach niedźwiedzia zaczynają się rozwijać glony. Zmieniają one jego kolor futra na bladozielony. Włosy niedźwiedzia polarnego już nie są wtedy tak przezroczyste i przez to mniejsza ilość światła jest akumulowana przez czarną skórę. Jest to niejako „reakcja obronna” przed przegrzaniem. Czy wystarczająco skuteczna? Obawiam się, że nie.

Sending
User Review
4.17 (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *