Doświadczenie z rozdzieleniem barw - chromatografia
W dzisiejszym doświadczeniu fizycznym będziemy bawić się mieszaniem kolorów. Postaram się w poniższym eksperymencie fizycznym również odpowiedzieć na kilka pytań.
Do kubka z olejem dajemy kilka kropel kolorowych tuszów. Po zmieszaniu tuszów z olejem otrzymujemy czarną mieszaninę, którą przelewamy do szklanki z wodą. Nasza czarna mieszanina tuszu z olejem będzie się unosić na powierzchni wody, ponieważ olej jest lżejszy od wody, ma mniejszą od niej gęstość. Z naszej czarnej mieszaniny kolorów zaczynają się po chwili oddzielać poszczególne barwniki, które ją tworzyły. Oddzielone barwniki powoli opadają na dno szklanki.
Na początku doświadczenia zobaczyliśmy co się dzieje z kolorami gdy je zmieszamy. W naszej sytuacji zmieszaliśmy podstawowe kolory i dlatego w efekcie mieszania barw wyszedł nam kolor czarny. Ale np. po zmieszaniu koloru niebieskiego i żółtego moglibyśmy otrzymać kolor zielony. Potem, gdy zaczęły opadać poszczególne barwniki na dno szklanki zobaczyliśmy rozdzielenie barw czyli chromatografię.
W naszym doświadczeniu z kolorami poszczególne barwniki tworzące razem czerń mają w swoim składzie wodę i dlatego opadają. Są po prostu cięższe od oleju.
Przykład chromatografii w tym doświadczeniu uzmysławia nam, że tak naprawdę jeden kolor to czasami mieszanina wielu różnych kolorów. W zależności od proporcji mieszania różnych kolorów można otrzymać zupełnie nowe barwy. Oprócz mieszania farb czy lakierów w celu uzyskania nowych kolorów mieszanie kolorów wykorzystywane jest w drukarkach. Kolorowe drukarki posiadają tylko cztery kolory w tym kolor czarny. Pozostałymi kolorami są purpurowy, niebieskozielony i żółty. Te cztery barwy wystarczą aby uzyskać każdy inny kolor. Czasami jednak spotyka się w droższych drukarkach fotograficznych, że mają one jeszcze dodatkowe dwa kolorowe tusze. Są to jasna magneta i jasny cyjan.
Tutaj można zobaczyć inne przykłady doświadczeń z fizyki dla dzieci.