Eksperyment na weekend #14 – Chromatografia – rozdzielenie barw

Eksperyment fizyczny dla dzieci, skacząca puszka i co to jest siła nośna?
Eksperyment na weekend #13 – Siła nośna i latająca puszka
23/07/2019
Załamanie światła i tucząca woda
Załamanie promieni świetlnych i tucząca woda – #15
31/08/2019
Wszystkie

Eksperyment na weekend #14 – Chromatografia – rozdzielenie barw

Jak pokazać rozdzielenie barw i chromatografia

Doświadczenie z rozdzieleniem barw - chromatografia

W dzisiejszym doświadczeniu fizycznym będziemy bawić się mieszaniem kolorów. Postaram się w poniższym eksperymencie fizycznym również odpowiedzieć na kilka pytań.

  • Jak doświadczalnie przedstawić dzieciom rozdzielenie barw?
  • Co to jest chromatografia?
  • Czy można i jak rozdzielić kolor czarny na wiele innych kolorów?
  • Ile kolorowych tuszy ma kolorowa drukarka atramentowa?

Potrzebne rzeczy do wykonania doświadczenia:

  • 3 łyżki oleju
  • 3 – 4 różnego koloru tusze (my w doświadczeniu użyliśmy tusze w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym)
  • najlepiej wysoka szklanka z wodą
  • kubeczek do mieszania tuszów

Jak wykonać doświadczenie?

Do kubka z olejem dajemy kilka kropel kolorowych tuszów. Po zmieszaniu tuszów z olejem otrzymujemy czarną mieszaninę, którą przelewamy do szklanki z wodą. Nasza czarna mieszanina tuszu z olejem będzie się unosić na powierzchni wody, ponieważ olej jest lżejszy od wody, ma mniejszą od niej gęstość. Z naszej czarnej mieszaniny kolorów zaczynają się po chwili oddzielać poszczególne barwniki, które ją tworzyły. Oddzielone barwniki powoli opadają na dno szklanki.

Dlaczego z koloru czarnego powstały różne kolory?

Na początku doświadczenia zobaczyliśmy co się dzieje z kolorami gdy je zmieszamy. W naszej sytuacji zmieszaliśmy podstawowe kolory i dlatego w efekcie mieszania barw wyszedł nam kolor czarny. Ale np. po zmieszaniu koloru niebieskiego i żółtego moglibyśmy otrzymać kolor zielony. Potem, gdy zaczęły opadać poszczególne barwniki na dno szklanki zobaczyliśmy rozdzielenie barw czyli chromatografię.

Dlaczego poszczególne kolory opadają na dno?

W naszym doświadczeniu z kolorami poszczególne barwniki tworzące razem czerń mają w swoim składzie wodę i dlatego opadają. Są po prostu cięższe od oleju.

Ile i jakie kolorowe tusze ma kolorowa drukarka atramentowa?

Przykład chromatografii w tym doświadczeniu uzmysławia nam, że tak naprawdę jeden kolor to czasami mieszanina wielu różnych kolorów. W zależności od proporcji mieszania różnych kolorów można otrzymać zupełnie nowe barwy. Oprócz mieszania farb czy lakierów w celu uzyskania nowych kolorów mieszanie kolorów wykorzystywane jest w drukarkach. Kolorowe drukarki posiadają tylko cztery kolory w tym kolor czarny. Pozostałymi kolorami są purpurowy, niebieskozielony i żółty. Te cztery barwy wystarczą aby uzyskać każdy inny kolor. Czasami jednak spotyka się w droższych drukarkach fotograficznych, że mają one jeszcze dodatkowe dwa kolorowe tusze. Są to jasna magneta i jasny cyjan.Tutaj można zobaczyć inne przykłady doświadczeń z fizyki dla dzieci.

Sending
User Review
2.6 (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *