Ciekawe dlaczego… Morze Czerwone nazywa się czerwone?

Jak odrabiać zadanie z treścią?
14/02/2019
doświadczenia fizyczne dla dzieci
Eksperyment na weekend #2 – srebrne jajko
09/03/2019
Wszystkie

Ciekawe dlaczego… Morze Czerwone nazywa się czerwone?

dlaczego morza mają różne kolory

Skąd się wzięła nazwa Morze Czerwone, Czarne lub Żółte?

Maciej zapytał mnie dlaczego Morze Czerwone nazywa się czerwone i dlaczego Morze Czarne nazywa się czarne? A ja rozszerzyłam trochę informacje o fizykę i nazwy innych mórz. Mam nadzieję, że się Wam spodoba.

Jaki kolor ma czysta morska woda?

– Błękitny.

Na kolor wpływają procesy podobne do tych, kiedy powstaje tęcza. Tęcza to światło rozszczepione w milionach kropelek wody. Na granicy dwóch różnych ośrodków – powietrza i wody – światło zmienia swój kierunek – ulega załamaniu.

W zależności od barwy to załamanie jest różne. Najmniej odchyla się światło czerwone, najbardziej zaś – granatowe i fioletowe. Pomiędzy nimi mamy wszystkie inne kolory tęczy czyli pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski. Gdy promień światła pada na wodę, ta pochłania czerwoną część widma powodując, że w naszych oczach woda wygląda jak granatowa.

Światło jest też tłumione przez rozpuszczone w wodzie sole, związki organiczne, pyły lub piasek. W ten sposób oceniamy przejrzystość morskiej wody.

Zabarwienie morza zmienia się również pod wpływem falowania wody i zmienia się zależnie od wysokości fali.
Przy spokojnym morzu, barwa morza zależy od zabarwienia nieba. Gdy jest niebo czyste, morze przybiera barwę jasnobłękitną, jeżeli jest zachmurzone morze staje się ołowianoszare.

Gdy pojawiają się fale, woda będzie przybierać coraz intensywniejszą barwę siną lub zieloną.
Wody morskie pozbawione planktonu są błękitne. Ponieważ plankton jest głównym składnikiem pożywienia ryb, w wodach błękitnych zwierząt jest niewiele. Dlatego biologowie takie wody nazywają „morskimi pustyniami”. Występują one przede wszystkim na obszarach zwrotnikowych.

Skąd nazwa Morze Czerwone?

Nazwa „Morze Czerwone” pojawiła się po raz pierwszy już w czasach starożytnych i jest związana ze ówczesnym systemem oznaczania kierunków kolorami.
Morze Czerwone, zwane również Południowym, ze względu na swoje położenie, symbolizowało kolor czerwony. Morze Czarne zwane Morzem Północnym utożsamiane było z kolorem czarnym. W czasach wielkich odkryć geograficznych również, Morze Czerwone zaznaczane było na mapach kolorem czerwonym.

Inna interpretacja pochodzenia nazwy Morza Czerwonego związana jest z występowaniem w tym regionie alg trichodesmium. Mają czerwony chlorofil, który zabarwia wodę na czerwono.

Zarówno starożytni Egipcjanie jak i Grecy nazywali Pustynię Arabską czerwoną ziemią lub czerwonym lądem, stąd morze ograniczające te ziemie nazwali czerwonym (Erythraia- czerwony). Następnie nazwa ta przejęta została przez Rzymian.

Piękne czerwone wschody słońca wymieniane są również jako jeden z powodów stosowania tej nazwy.

Morze Czerwone jest wlotem do Oceanu Indyjskiego położonym pomiędzy Afryką, a Azją. Graniczy na jego wschodnim wybrzeżu z Izraelem, Jordanią, Arabią Saudyjską i Jemenem, a na jego zachodnim wybrzeżu z Egiptem, Sudanem, Erytreą i Dżibuti. Morze Czerwone jest czasami nazywane „podwodnym ogrodem raju”.

Co prawda Maciek pytał tylko o Morze Czerwone, ale szukając informacji poszerzyłam temat o nazwy innych mórz.

MORZE CZARNE – nazwa pochodzi od siarczków (morze jest największym na świecie zbiornikiem wody beztlenowej) barwiących wodę na czarno. Dodatkowo kolor czarny na mapach oznaczał północ.

MORZE MARTWE – (Cuchnące, Asfaltowe) – jest tak mocno zasolone, że całkowicie pozbawione jest ryb i roślinności. Żyją tam jedynie niektóre bakterie i grzyby. Zabłąkane ryby, które dopływają tam z zasilającego jezioro Jordanu, giną natychmiast.

Morze Martwe – ma wodę od 5 do 9 razy bardziej słoną niż woda oceaniczna. Jego zasolenie rośnie wraz z głębokością. Na głębokości około 100 metrów woda staje się przesycona solą, więc wytrąca się ona i osiada na dnie morza.
Jedynym źródłem zasilania morza jest rzeka Jordan. Jednak nie ma ono żadnego odpływu więc kiedy świeża woda dopływa do Morza Martwego nie ma jak się z niego wydostać. W nisko położonej pustyni, woda która zbiera się w morzu paruje szybciej niż woda w otwartym ocenie, w wyniku tego ogromne ilości soli wytrącają się z wody i osiadają na dnie.
Dodatkowo działalność rolnicza człowieka jeszcze bardziej uszczupla zasoby wody w Morzu Martwym. To powoduje, że kurczy się, a pozostała w nim woda jest jeszcze bardziej słona.

MORZE ŻÓŁTE – woda przybiera w nim barwę lessu naniesionego przez wpływające doń rzeki – m.in. Rzekę Żółtą (Huang He).

MORZE BIAŁE – morze to spowite jest mgłami i już od końca sierpnia do maja kolejnego roku pokryte jest lodem.

MORZE BAŁTYCKIE – istnieją różne hipotezy, dotyczące nazwy – etymologicznie:
• pochodzenie litewskie – (biały)
• pochodzenie słowiańskie bolto” (nizinna przestrzeń pokryta wodą stojącą, bagno, moczary; nazwa przeszła w polskie słowo „błoto”) → staropolski Bałytyk (od XV w.) → nowopolski „Morze Bałtyckie” (od XVIII w.)
• pochodzenie łacińskie: pierwsza wzmianka piśmiennicza jest w języku łacińskim i pochodzi z XI wieku. (pas, cieśnina)
• pochodzenie germańskie: (pas, przepaska)

Jeżeli uważasz, że to ciekawe – daj znać. Jak zwykle będzie mi bardzo miło.

  • Jeśli interesuje Cię ta tematyka
  • Jeśli chcesz mieć na bieżąco informacje o moich najnowszych wpisach

Zapisz się na mój newsletter.


A jeżeli masz ochotę wrócić do poprzednich wpisów kliknij tutaj lub w zakładkę „Blog”.


Sending
User Review
4.83 (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *