Dlaczego śnieg… skrzypi pod nogami?

Dlaczego nowy rok świętujemy 1 stycznia
Ciekawe dlaczego… Nowy Rok obchodzimy 1 stycznia?
01/01/2019
Dlaczego zimne ognie nie są zimne
Ciekawe dlaczego… zimne ognie nie są zimne?
07/02/2019
Wszystkie

Dlaczego śnieg… skrzypi pod nogami?

Dlaczego śnieg skrzypi

Śnieg skrzypi pod butami.

Dlaczego śnieg skrzypi pod butami?

To pytanie mojego syna, Maćka o ŚNIEG jest sprzed tygodnia, kiedy byliśmy w krainie śniegu tak ogromnego, że ledwo wróciliśmy do domu. ❄☃ Zima trwa, więc jest aktualne, chociaż na ziemi leżą śnieżne resztki.

Aby zrozumieć dlaczego śnieg skrzypi zacznijmy od jego powstawania. Proces powstawania zaczyna się wysoko w chmurach w niskich temperaturach. Unoszą się tam pyłki kwiatowe, cząsteczki dymu i kurzu i to one stanowią jądra kondensacji czyli rdzenie, do których przyczepiają się kryształki lodu.

W zależności od ciśnienia i temperatury, która tam panuje, otrzymujemy różne kształty płatków, które opadając na ziemię, mogą zmienić się w deszcz, ziarna lodowe, grad lub pozostać płatkami śnieżnymi.

Śnieg składa się z małych śnieżynek. Na powierzchni każdej śnieżynki jest bardzo cieniutka warstewka wody nawet jeżeli temperatura jest ujemna. Gdy jest np. -2st C to warstewka jest grubsza i śnieżynki przesuwając się obok siebie łagodnie się ocierają. Ale gdy jest już -6st C i zimniej to warstewka wody znika i śnieżynki podczas naciskania na nie, przesuwają się między sobą, ale bez tej warstewki płynu, który wcześniej stanowił smar – i trzeszczą, trą, skrzypią, łamią się i wydają dźwięki, które słyszymy jako TRZESZCZENIE.

Są ludzie, którzy potrafią określić temperaturę powietrza na podstawie słyszanej częstotliwości. W temperaturze do -6 st. C przeważają niższe tony, a poniżej tej temperatury, kiedy kryształki lodu stają się twardsze, skrzypienie przybiera wyższe tony.
To również tłumaczy, dlaczego w wyższej temperaturze można ULEPIĆ BAŁWANA ☃️, a w niższej już nie. To wilgoć otaczająca śnieżynki jest klejem, tak jak w przypadku budowania zamku z piasku – jest to możliwe tylko, gdy piach jest mokry.

Czy śnieg może być kolorowy?

Mikroskopijne kryształki lodu, budujące śnieżynki są przezroczyste. To że widzimy go białym wynika z równomiernego odbicia białego światła słonecznego. Jeśli oświetlimy śnieg na przykład czystym niebieskim światłem, będzie się wydawał niebieski. Możecie to sprawdzić mrożąc wodę np. w miseczce – będzie przezroczystą bryłą a potem go zetrzyjcie na tarce.

Ile waży płatek śniegu?

Śnieżny puch jest synonimem lekkości. ❄️❄️ Pojedyncza śnieżynka waży około 0,001grama czyli jeden gram śniegu zawiera przeciętnie tysiąc takich płatków. Dopiero milion śnieżynek wchodzi na kilogram śnieżnego puchu!

Ciekawe? Daj znać w komentarzach. Będzie mi miło.

A jeżeli masz ochotę wrócić do poprzednich wpisów kliknij tutaj lub w zakładkę „Blog”.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *