Dlaczego śnieg… skrzypi pod nogami?

Dlaczego nowy rok świętujemy 1 stycznia
Ciekawe dlaczego… Nowy Rok obchodzimy 1 stycznia?
01/01/2019
Dlaczego zimne ognie nie są zimne
Ciekawe dlaczego… zimne ognie nie są zimne?
07/02/2019
Wszystkie

Dlaczego śnieg… skrzypi pod nogami?

Dlaczego śnieg skrzypi

Dlaczego śnieg skrzypi pod butami i ile waży płatek śniegu?

Dlaczego śnieg skrzypi pod butami?

To pytanie mojego syna, Maćka o ŚNIEG jest sprzed tygodnia, kiedy byliśmy w krainie śniegu tak ogromnego, że ledwo wróciliśmy do domu. Rozmawialiśmy również o tym dlaczego nie zawsze śnieg skrzypi i ile waży płatek śniegu? ❄☃ Zima trwa, więc jest aktualne, chociaż na ziemi leżą śnieżne resztki.

Aby zrozumieć dlaczego śnieg skrzypi pod butami zacznijmy od jego powstawania. Proces powstawania śniegu zaczyna się wysoko w chmurach w niskich temperaturach. Unoszą się tam pyłki kwiatowe, cząsteczki dymu i kurzu i to one stanowią jądra kondensacji czyli rdzenie, do których przyczepiają się kryształki lodu.

W zależności od ciśnienia i temperatury, która tam panuje, otrzymujemy różne kształty płatków, które opadając na ziemię, mogą zmienić się w deszcz, ziarna lodowe, grad lub pozostać płatkami śnieżnymi.

Śnieg skrzypi kiedy po nim chodzimy, ponieważ pod naciskiem ciężaru naszego ciała łamią się, trą, pękają i wydają przez to dźwięki małe kryształki lodu z których składa się śnieg.

Dlaczego śnieg nie skrzypi jak się po nim chodzi, a czasami skrzypi?

Śnieg składa się z małych śnieżynek. Na powierzchni każdej śnieżynki jest bardzo cieniutka warstewka wody nawet jeżeli temperatura jest ujemna. Gdy jest np. -2st C to warstewka wody jest grubsza i śnieżynki przesuwając się obok siebie łagodnie się ocierają. Ale gdy jest już -6st C i zimniej to warstewka wody znika i śnieżynki podczas naciskania na nie, przesuwają się między sobą, ale już bez tej warstewki płynu, który wcześniej stanowił smar – i wówczas trzeszczą, trą, skrzypią, łamią się i wydają dźwięki, które słyszymy jako TRZESZCZENIE pod butami.

Są ludzie, którzy potrafią określić temperaturę powietrza na podstawie słyszanej częstotliwości. W temperaturze do -6 st. C przeważają niższe tony, a poniżej tej temperatury, kiedy kryształki lodu stają się twardsze, skrzypienie przybiera wyższe tony.
To również tłumaczy, dlaczego w wyższej temperaturze można ULEPIĆ BAŁWANA ☃️, a w niższej już nie. To wilgoć otaczająca śnieżynki jest klejem, tak jak w przypadku budowania zamku z piasku – jest to możliwe tylko, gdy piach jest mokry.

Czy śnieg może być kolorowy?

Mikroskopijne kryształki lodu, budujące śnieżynki są przezroczyste. To że widzimy go białym wynika z równomiernego odbicia białego światła słonecznego. Jeśli oświetlimy śnieg na przykład czystym niebieskim światłem, będzie się wydawał niebieski. Możecie to sprawdzić mrożąc wodę np. w miseczce – będzie przezroczystą bryłą a potem go zetrzyjcie na tarce.

Ile waży płatek śniegu?

Śnieżny puch jest synonimem lekkości. ❄️❄️ Pojedyncza śnieżynka waży około 0,001grama (jedna tysięczna grama), czyli jeden gram śniegu zawiera przeciętnie tysiąc takich płatków. Dopiero milion śnieżynek wchodzi na kilogram śnieżnego puchu!

Ile waży śnieg?

Śnieg ma różną wagę w zależności od tego jak bardzo jest wilgotny. Im śnieg jest bardziej mokry tym jest cięższy. Dlatego jeden metr sześcienny śnieżnego puchu waży prawie 200 kg, natomiast mokrego śniegu to już jest 700 do 800 kg. Najcięższy jest lód, jeden metr sześcienny lodu waży około 900 kg.

Ciekawe? Daj znać w komentarzach. Będzie mi miło.

A jeżeli masz ochotę wrócić do poprzednich wpisów kliknij tutaj lub w zakładkę „Blog”.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *