Ciekawe… coś o dzikach.

co mają na głowie angielscy strażnicy
Ciekawe dlaczego… angielscy strażnicy noszą takie wielkie czapy?
08/02/2019
skąd się wzięły narty
Ciekawe… kto wymyślił narty?
09/02/2019
Wszystkie

Ciekawe… coś o dzikach.

dziki w mieście Jastarnia

Życie i zwyczaje dzików.

Tym razem trochę wiadomości o dzikach.

Ostatnio dużo mówimy o dzikach. Nie chcę wzbudzać dyskusji na temat pewnych decyzji, natomiast mój syn Maciek przypomniał mi pewien artykuł w „Wiedzy i Życie”, który czytaliśmy o dzikach i chciał do niego wrócić.

Nazewnictwo i budowa dzika w gwarze myśliwskiej.

Dzik (Sus scrofa) – dzika świnia.

Mama-dzik to LOCHA, tata-dzik to ODYNIEC, dzieci – młode dziki w pierwszym roku życia to WARCHLAKI.

PASIAKI to małe dziki, dziczki w wieku 4 do 5 miesięcy. Są jeszcze roczne dziki – PRZELATKI, a 2, 3-latki to WYCINKI.

Dziki żyją w WATAHACH, w których panuje ład i porządek.

ŁEB to głowa dzika. Jest masywna, wydłużona połączona z tułowiem grubą, muskularną, krótką szyją.

GWIZD to ryj, który jest wydłużony, a na jego końcu jest TABAKIERA czyli tarcza ryjowa pozbawiona włosów.

SŁUCHY to wysoko osadzone, sterczące do boku, owłosione, trójkątne uszy.

ŚWIECE to z kolei malutkie, po bokach szeroko rozstawione oczy.

BIEGI to niezbyt długie, silne nogi zakończone racicami.

CHWOST to kępka długich włosów znajdująca się na końcu ogona. Dzik ma stosunkowo długi ogon, który sięga do stawu skokowego.

Odyniec ma skuteczną broń – długie, dolne kły to SZABLE, a kły górne, nieco mniejsze to FAJKI.

Ubarwienie dzika zmienia się w zależności od pory roku.

Sierść dzika – SUKNIA w lecie jest ciemniejsza niż zimą. Barwa sukni jest w kolorach brązu zmieszanego z czerwienią i czernią.

Skóra natomiast jest czarna. Warchlaki, młode dziki do wieku 4-5 miesiąca życia, mają charakterystyczną suknię umaszczoną w czarne pasy. Dlatego też często mówi się na nie „pasiaki”.

Dziki żyją w watahach.

Dziki są zwierzętami stadnymi i żyją w watahach. W skład watahy wchodzą tylko spokrewnione ze sobą osobniki. Jest to locha lub kilka loch wraz ze swoimi najmłodszymi dziećmi. Watahą rządzi jedna dominująca locha – przewodniczka.

Przelatki i wycinki zwykle tworzą osobne grupy.

Natomiast odyńce prowadzą samotny tryb życia. Dołączają do watah tylko w okresie HUCZKI czyli rui, która przypada na jesienno-zimowe miesiące między listopadem, a styczniem.

Kiedy rodzą się młode dziki?

Jak już wspomniałam okres godowy u dzików – huczka odbywa się w listopadzie, grudniu i styczniu. Małe prosięta rodzą się po około 17 tygodniach. Czyli młode przychodzą na świat na wiosnę między marcem, a majem. Locha w miocie może mieć 4-6 prosiaczków. U starszych loch w miocie może być nawet 9 prosiąt. Malutkie dziczki rodzą się z otwartymi oczami i już po pierwszych 2 tygodniach życia wychodzą z barłogu i biegają razem za matką. Młode warchlaki ssą mleko matki przez około 3 miesiące.

Spotykając na swojej drodze lochę z młodymi warchlakami należy zachować wielką ostrożność i się do nich nie zbliżać. Locha jest bardzo opiekuńcza i nie toleruje nikogo obcego przy swoich młodych. Gdy locha czuje zagrożenie dla swoich młodych może w każdej chwili zaatakować nawet dorosłego człowieka. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej powoli się wycofać i odejść na bezpieczną większą odległość.

Jak i gdzie śpią dziki.

Dziki odpoczywają w BARŁOGACH. Są to legowiska założone w gęstych zagajnikach i zaroślach. Poza lasem dzikie świnie zakładają barłogi w dużych łanach zboża i kukurydzy, w trzciniskach i szuwarach, a więc w spokojnych i bezpiecznych miejscach.

Zimą barłogi dziki wyścielają ściółką, gałęziami i suchą trawą. W lecie chętnie odpoczywają i śpią na gołej ziemi, która je chłodzi w czasie letnich upałów. Dziki żyją w watahach i dlatego często barłogi są wspólne dla kilku dzików.

Hierarchia rodzinna widoczna jest np. w układaniu się na legowisku w zimie. Najmłodsze i najsłabsze osobniki leżą w środku. Na obrzeżach doświadczone lochy i silne osobniki. W ten sposób w zwartej grupie, słabsi otrzymują więcej ciepła, a cała wataha może się czuć bezpieczna w razie ataku.
Ta troska i opiekuńczość u dzikich zwierząt najbardziej zaskoczyła Maćka.

Czym żywią się dziki.

Dzik żywi się głównie roślinami. Chętnie zjada owoce, orzeszki buczynowe, kłącza roślin, grzyby, orzechy, bukwię. Jego wielkim przysmakiem są żołędzie.

Ale dzika świnia jest wszystkożercą dlatego też żywi się również dżdżownicami, owadami, pędrakami i gryzoniami.

Dzik pełni w lesie ważną rolę. Buchtuje i ryje głęboko ziemię przez co spulchnia glebę, niszczy i zjada larwy i poczwarki szkodników drzew. Oczyszcza las z chorych drobnych ssaków i z padliny.

„Kto spotyka w lesie dzika ten…” widzi takie TROPY jak na zdjęciu.

Tak wyglądają ślady dzika
Tak wyglądają tropy dzika (źródło: www.lowiecki.pl)

Gdzie żyją dziki?

Dziki żyją w środowisku leśnym. Zamieszkują lasy różnego typu ale najczęściej można je spotkać w lasach mieszanych. Dzika świnia lubi większe kompleksy leśne, tereny podmokłe, mokradła i bagna. Las, mokradła czy gęste zagajniki są naturalnym schronieniem w czasie dnia. Nocą dziki lubią wychodzić na pola w poszukiwaniu pokarmu.

Ze względu na łatwy pokarm w postaci wyrzucanych śmieci i szczątków jedzenia, dziki coraz częściej podchodzą bardzo blisko pod domy. Nawet w ciągu dnia! Dodatkowo niejednokrotnie ludzie sami dokarmiają dziki w pobliżu swoich domów. To zachęca je do żerowania i przebywania coraz bliżej miast i osiedli. Dziki niekiedy potrafią na tyle przyzwyczaić się do widoku człowieka, że nie boją się maszerować ze swoimi młodymi w biały dzień po uliczkach miast.

rodzina dzików w Jastarni na ulicy
Rodzina dzików na ulicy w Jastarni – czerwiec – zdjęcie własne

Jeżeli uważasz, że te wiadomości były ciekawe, to daj znać. Będzie mi miło wiedzieć. Zapraszam do komentarzy.

A jeżeli masz ochotę wrócić do poprzednich wpisów kliknij tutaj lub w zakładkę „Blog”.

Sending
User Review
4.69 (16 votes)

2 Komentarze

  1. on pisze:

    Informacje bardzo ciekawe – dzik to bardzo popularne zwierzę miejskie zwłaszcza w Gdyni..

  2. anonim pisze:

    dzieñ dobry ,dziękkuje ja się zaatanawiałam co dziki robia w zime.Pa pozdrawiam😘😘😘

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *